arı-türleri
 
ANZER ARICILIK
AnzerBalim.com
 
 
İLETİŞİM
 
Anzer Arıcılık
 
2018 Anzer Balı Fiyatı:
1 KG 940 TL
2018 ANZER POLENİ FİYATI:
1 KG 1000 TL
 
Piriçelebi Mah. Adliye Cad. 8/F
53020 Rize Merkez, Rize
100. Yıl Mağazaları Demirel Apt. Karşısı
Telefon: 0464 214 66 68
Cep Telefon: 0536 970 13 97
Faks : 0464 214 92 20
anzer@anzeraricilik.com
 
 
 
 
 

Arı Türleri

 
Ana Arı
 
Kovandaki kafkas ana arının (kraliçe arı) görevi daima yumurtlayarak, kovandaki koloninin gücünü artırarak, hayatta kalmasını sağlamaktır.

Ana arı 16 günde meydana gelir. 16 gün sonra meydana gelen ana arı 3-4 günlük iken hava şartları elverişli ise döllenmek için uçuşa çıkar. Döllenmek için uçuşa çıkan ana arıyı erkek arılar (saka arı) takip eder. Ana arının peşinden giden en güçlü ve en hızlı erkek arılar kraliçe arıyla çiftleşir. Döllenmek için uçuşa çıkan ana arı sağlıklı bir şekilde kovana döndükten 3-4 gün sonra yumurtlamaya başlar.

Kovandaki ana arılar ırsi, genç ve bakımlı olmalıdır. Kuvvetli ve bakımlı genç kraliçe arısı olan bir kovanda koloni gelişimi hızlı olur. Kış mevsimine güçlü koloniyle giren genç ana arılı kovanın bahara çıkması da kolay olur. Verimli genç ana arılı kovan, ilkbaharda hızlı gelişir, bal sezonuna kadar gelişimini tamamlar ve arıcı için iyi bir gelir kaynağı olur.

Kraliçe arının temizlik ve bakım görevini bir grup işçi bal arıları üstlenir. Bu bal arıları ana arının çevresinde hazır bulunup, daima ana arıyı takip edip bakım, temizlik hizmetini yerine getirirler.
 
 
Kafkas Arı
 
Kafkas Arısı diğer bal arısı ırklarına göre soğuğa karşı daha dirençlidir ve bal verimi daha yüksektir. Uysallıkları ve petek üzerindeki sakin hareketleri kafkas ırkının en önemli özelliğidir. Kafkas arısı diğer bal arılarına göre daha az oğul verirler.

Oğul: Kovandaki bir grup bal arısının ana arıyla kovanı terketmesidir. Arıcı için en kötü sonuçlardan birisi, bal dönemine yakın zamanda arının oğul vermesidir. Bundan dolayı kraliçe arının seçiminde kafkas ana arının önemi daha da artmakta, bal döneminde kafkas ana arının bulunduğu kovandan hasat edilen balın miktarı daha çok olmaktadır.
 
 
Kraliçe Arı
 
Hayvanlar aleminde böcek türlerinden olan bal arılarında, erkeklerin değil dişilerin hakimiyeti söz konusudur. Kovanda bir tane lider vardır. O da kraliçe arıdır. Kraliçe arının yanında işçi bal arıları da dişi arılardır. Kraliçe arının önemi çok büyüktür. Kolonin devamını sağlamak için kraliçe arı daima yumurtlar. Bir kraliçe arının mevsime göre yumurtlama verimi değişir. İlkbaharda havaların ısınması ve çiçeklerin açmasıyla yumurtlama miktarı artar. Sonbaharda çiçeklerin solması ve havaların soğumasıyla ilkbahar mevsimine göre daha az yumurtlar.

Bir arıcının 12-13 günde bir kovanında genel kontrol yapması gerekir. Kovanda kraliçe arı var mı, kraliçe arı kaç çerçeveye yumurtlamış, kovanda yavrulu çerçeve durumu nedir, kovandaki koloni mevcudu artıyor mu, azalıyor mu? Koloni mevcudu artıyorsa koloninin gelişimi ve kraliçe arı iyi demektir. Azalıyorsa; niçin azalıyor? Kraliçe arının durumuna bakmalı, kraliçe arı yaşlanmış olabilir, kovanda ana arı kaybı olabilir. Koloniye hastalık bulaşmış olabilir. En sık rastlanılan hastalıklardan nosema, kireç ve arı biti hastalığı bulaşmış olabilir. Kovandaki kraliçe arı herhangi bir nedenden dolayı zayi olmuşsa derhal kraliçe arısı olmayan kovana döllenmiş kraliçe arı verilmelidir.
 
KAFKAS ANA ARI SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR
 
Ana arı siparişi vermek için talep edeceğiniz ana arı miktarının ücretini sitemizde yazılı olan ilgili hesap numaralarımızdan birine havale edebilirsiniz. Bize adresinizi telefonla veya mail yoluyla bildirdiğinizde, aynı gün ana arı kargoya verilir ve paketiniz iki günde ulaşır. Kargoda tüm sorumluluk bize aittir.