kestane-balı
 
KESTANE BALI
Anzer Arıcılık
 
 
 
İLETİŞİM
 
Anzer Arıcılık
 
2018 Anzer Balı Fiyatı:
1 KG 940 TL
2018 ANZER POLENİ FİYATI:
1 KG 1000 TL
 
Piriçelebi Mah. Adliye Cad. 8/F
53020 Rize Merkez, Rize
100. Yıl Mağazaları Demirel Apt. Karşısı
Telefon: 0464 214 66 68
Cep Telefon: 0536 970 13 97
Faks : 0464 214 92 20
anzer@anzeraricilik.com
 
 
 
 

Kestane Balı

 
Çiçek balına göre daha koyu ve acımsı bir tadı olan bir baldır. Kestane balı, kestane ağacı olan yöredeki kestane çiçeklerinden üretilen üretilir. Kestane balı da yoğunluğuna, keskinliğine göre değişmektedir.

Kestane ağaçları ne kadar yoğun fazla ise bal o kadar keskin olur. Rize kestane balı kalitesini artıran balın içeriğinde komar balının da olmasıdır. Komar çiçeklerinin, orman gülünün (mor komar çiçeği) açtığı döneme yakın bir zamanda açan kestane çiçekleri açmaya başlar. Arılar bu çiçeklerden bal almaktadır. Bu durum her zaman gerçekleşmez. Aşırı yağmurlar olursa, bu çiçeklerden arıların bal alması mümkün olmaz.

Birçok bakterinin antibiyotiklere direnç kazanmasından sonra balın iyileştirici etkisi yeniden keşfedildi. Ancak uzmanlar, insanların özel işlemden geçirilmemiş doğal balla kendi kendilerini tedavi etmemeleri konusunda uyarıyorlar. Nitekim özel olarak hazırlanmayan ballarda bakteri sporları bulunabiliyor.

Balın içindeki hidrojen peroksit durmadan yenilendiği için de yaralardaki bakterilerin öldürülmesi için az miktarda kestane balı yeterli olmakta. Ayrıca kestane balı, kanın temizlenmesine ve kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olur.